# Thread: Let's OHP 2,020,000 lbs in 2020

1. Originally Posted by hardyboysare
+ 2750 = 1,720,339

Hallelujah the gyms are now open in the England!!
High volume day for me:

1,720,589 + 4,450 = 1,725,039

2. Originally Posted by RestoringTally
High volume day for me:

1,720,589 + 4,450 = 1,725,039
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg + 5 x 35kg (AMRAP then push press)

40 x 35kg = 1400kg (3087lb)

3087 + 1,725,039 = 1,728,126

3. Originally Posted by RapidFail
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg
7 x 35kg + 5 x 35kg (AMRAP then push press)

40 x 35kg = 1400kg (3087lb)

3087 + 1,725,039 = 1,728,126
3740 + 1,728,126 = 1731866

4. Originally Posted by NearlyBigAngus
3740 + 1,728,126 = 1731866
+ 2640 = 1,734,506

5. AT LAST!!! I'm back. After a long COVID layoff
2nd workout of WrongLifts 5*10. (That's Stronglifts starting from empty bar, but running 5 sets 10 as long as I can, plus pull-ups and extra upper back work)

5*10 @ 20Kg - that's right empty bar, it can only get better from here.

1,734,506+2,200 =1,736,706

6. Saturday and Tuesday

2,240 + 2,320 + 1,736,706 = 1,741,266

Saturday and Tuesday

2,240 + 2,320 + 1,736,706 = 1,741,266
+1864 = 1,743,130

8. Originally Posted by AlexSays
+1864 = 1,743,130
+3,015 = 1,746,145

9. Originally Posted by CW47
+3,015 = 1,746,145
3795 + 1,746,145 = 1749940

10. Originally Posted by NearlyBigAngus
3795 + 1,746,145 = 1749940
+ 2640 = 1,752,580

11. Originally Posted by hardyboysare
+ 2640 = 1,752,580
Another high volume day:

+ 5,500 = 1,758,080

12. Originally Posted by RestoringTally
Another high volume day:

+ 5,500 = 1,758,080
+ 2,320 = 1,760,400

13. Using DUP this phase of my program, starting with a deload:

MONDAY
5 x 35kg
8 x 35kg (AMRAP)

SATURDAY
9 x 32.5kg (2 RIR)
9 x 32.5kg (AMRAP)

No push press this time.

13 x 35kg = 455kg
18 x 32.5kg = 585kg

455kg + 585kg = 1040kg (2293lb)

2293 + 1,760,400 = 1,762,693

14. Originally Posted by RapidFail
2293 + 1,760,400 = 1,762,693

3828 + 1,762,693 = 1,766,521

15. 4th session of WrongLifts, so an OHP day again. No longer empty bar, I've added a 1.25kg fract plate - now I'm lifting weights. Feel the burn!!!
5*10@22.5kg = 2,475lbs

+2475 =1,768,996

16. Idiotically decided to superset my OHP with lateral raises to save time this morning. My shoulders were so fatigued from the raises that my OHP strength suffered massively.

5 x 37.5kg
5 x 37.5kg with shaky form
1 x 37.5kg (AMRAP)

11 x 37.5kg = 412.5kg (909lb)

909 + 1,768,996 = 1,769,905

17. Originally Posted by RapidFail
Idiotically decided to superset my OHP with lateral raises to save time this morning. My shoulders were so fatigued from the raises that my OHP strength suffered massively.

5 x 37.5kg
5 x 37.5kg with shaky form
1 x 37.5kg (AMRAP)

11 x 37.5kg = 412.5kg (909lb)

909 + 1,768,996 = 1,769,905
+ 5544 = 1,775,449

18. Originally Posted by hardyboysare
+ 5544 = 1,775,449
+3,160 = 1,778,339

19. WrongLifts, 1*5@20 + 5*10@25 =1,350kg
+2,970 =1,781,309

20. Originally Posted by OldFartTom
WrongLifts, 1*5@20 + 5*10@25 =1,350kg
+2,970 =1,781,309
Another high volume day. I started GVT a couple weeks ago and I am finally getting the weight dialed in. 10x10 @ 65 supersetted with pulldowns and a 60 second rest.

+ 6500 = 1,787,809

21. Originally Posted by RestoringTally
Another high volume day. I started GVT a couple weeks ago and I am finally getting the weight dialed in. 10x10 @ 65 supersetted with pulldowns and a 60 second rest.

+ 6500 = 1,787,809

8 x 35kg
8 x 35kg
6 x 35kg (AMRAP)

22 x 35kg = 770kg (1697lb)

1697 + 1,787,809 = 1,789,506

22. WrongLifts 5*10
1*5@20 + 5*10@27.5 = 1475kg

+3,245 =1,792,751

23. Originally Posted by OldFartTom
WrongLifts 5*10
1*5@20 + 5*10@27.5 = 1475kg

+3,245 =1,792,751
+2640 = 1,795,391

24. Originally Posted by hardyboysare
+2640 = 1,795,391
+3,130 = 1,798,521

25. Originally Posted by CW47
+3,130 = 1,798,521
Originally Posted by CW47
+3,130 = 1,798,521
5 x 37.5kg
5 x 37.5kg
5 x 37.5kg
4 x 37.5kg (AMRAP)

19 x 37.5kg = 712.5kg (1571lb)

1571 + 1,798,521 = 1,800,092

26. Originally Posted by supramax
+16,960 = 920,914
You guys are already double the total on this day last year. Get 'er done!

27. Originally Posted by RapidFail
5 x 37.5kg
5 x 37.5kg
5 x 37.5kg
4 x 37.5kg (AMRAP)

19 x 37.5kg = 712.5kg (1571lb)

1571 + 1,798,521 = 1,800,092
1,800,095 + 2,486 = 1,802,581lbs

28. Originally Posted by AlexSays
1,800,095 + 2,486 = 1,802,581lbs

+2640 = 1,805,221

29. Originally Posted by charlievanriper
I press Everyday ?
Then you are a MAN among Men. Please add to the running total here to help the cause. All contributions appreciated

30. Originally Posted by charlievanriper
my lifts Today

Total today 4505 + total since joining the thread 20,812 lbs
If you wish your lifts to be included in the total, please show your weights added to a running total. Everybody does their own math.

Originally Posted by hardyboysare
+2640 = 1,805,221
1,805,221 + 7,650 = 1,812,871

#### Posting Permissions

• You may not post new threads
• You may not post replies
• You may not post attachments
• You may not edit your posts