PDA

View Full Version : Substitute For Egg Whites???



Verbs47
02-22-2004, 09:28 PM
Today i went to the grocery store because i am starting my diet... and my diet says to eat 6 egg whites a morning... That would mean im gonna need like 42 eggs a week wont that be pretty expensive ??? what can i eat instead...... or do they make egg whites for you to buy or something ?? maybe i was looking in the wrong stuff.. but just tell me what you think

Thanks , Eric

pjmcgrady
02-22-2004, 09:46 PM
you can buy egg whites by the gallon

nitsux
02-22-2004, 09:48 PM
Sometimes you have to make a diet which you can actually afford / live to, if that means eating something other than egg whites it might be the case.

But like someone said in the US you can by eggwhites in a bottle, in Australia you can't however.

T-1000 HK
02-23-2004, 08:20 AM
Originally posted by pjmcgrady
you can buy egg whites by the gallon

Wow, a gallon would be nice. I've only seen 500ml cartons here... Going to have to try some wholesalers!

Sport
02-23-2004, 11:01 AM
Plus, a carton of eggs only runs like $1.50. Buying enough eggs for a week would only amount to a few dollars.

zackmurphy
02-23-2004, 11:10 AM
Originally posted by Sport
Plus, a carton of eggs only runs like $1.50. Buying enough eggs for a week would only amount to a few dollars.

I also live in the US where chickens are plentiful and run the streets, but even nice jumbo eggs only cost about $3/dozen. I probably eat six/day of the jumbos (whites only) on average, which is 42/week, or about $10.50.

$10.50 is no big deal.

SycoraX
02-23-2004, 11:38 AM
Whoa...you really can buy egg whites in bottles? Never heard/seen it. Is it where all the milk is?

massive member
02-23-2004, 12:36 PM
by the cottage cheese, sour cream and yogurt over here

MagicPunt
02-23-2004, 01:33 PM
If you buy a dozen eggs for $1.50 you get
12 egg whites. Each egg white is 3.5 grams of protein

3.5 x 12 = 42 g protein

42/$1.50 = 28g per $1

If you buy a quart of Egg whites it's $4.00 for 21 1/3 egg whites = ~75g protein/$4 = 18g protein per $1

You're getting less than 2/3 the protein with the container, and that's only when a quart is on sale for $4, normally it's much more. It does save time however, and they're pasteurized so they can be added to a shake.

jobber4eva
02-23-2004, 02:14 PM
liquid egg whites in bottle are sick.. who could crack all those shells just to get the little bit of white outta each egg? Not to mention fishing out the little impossible to see chips of crunchy shell.. Wow, perhaps the greatest idea when it comes to food!!

T-1000 HK
02-23-2004, 04:29 PM
As with most things, you are paying for convenience.