PDA

View Full Version : Cheapest protein source?



OoChadwickoO
12-31-2012, 04:30 PM
Whats the cheapest protein source you guys have found? chickne around me is an okay price, at 1.99 per lb at walmart. but i also order dymatize for 35 for 4.5 lbs.

AlwaysTryin
12-31-2012, 04:34 PM
Whey

OoChadwickoO
12-31-2012, 04:37 PM
Whey Bulk whey seems to be very cheap. Good choice.

JayWood2010
12-31-2012, 05:29 PM
love how people just points you in a general thing instead of a specific product. Here, this will save you some time. Very cheap.

Go to amazon, type in Jarrow Formula whey protein. The unflavored kind is 13.99

AlwaysTryin
12-31-2012, 06:04 PM
love how people just points you in a general thing instead of a specific product.

He asked about cheap protein sources, not for a particular product

cumminslifter
12-31-2012, 06:11 PM
tuna

Alexender
12-31-2012, 06:27 PM
Whey and tuna

determined4000
12-31-2012, 10:48 PM
Whey is certainly the way to go. Far cheaper than meats and even chepaer per $ than tuna.
Much tastier as well.
Versatile: Shakes, sludges, baking, proats.

HILMAN76
12-31-2012, 10:54 PM
Whey,tuna,eggs,sardines.

mistrvi
12-31-2012, 10:58 PM
i buy chicken breast 2.99/lb at one store ( they have 4-5 kinds of different marinades)
1lb=150g of protein, so it's ~2cents per 1g of protein

Shredthetics
12-31-2012, 11:05 PM
i buy chicken breast 2.99/lb at one store ( they have 4-5 kinds of different marinades)
1lb=150g of protein, so it's ~2cents per 1g of protein
CB = 23g protein/4oz

1lb=16oz.
16oz/4oz = 4, 4oz servings

4x23g=92g protein per 16oz(1lb), about 3.5 cents/g after taxes.
Unless you're talking about weighing it cooked.. which is completely irrelevant considering every time you cook your food it's weight will vary once done due to seasoning/marinades, how much water evaporated/drained ect.

To the OP bulk whey along with bulk chicken bought from say a butcher(I've gotten as cheap as 1.71/lb)

funkypigeon
01-01-2013, 05:21 AM
I live in UK and tuna is probly on the the most expencive potein sources, you cant beat the good old eggs though, buy in bulk or the large trays in supermarkets, 15eggs for 1.20=8p per egg, each egg contains around 8g of protein so 1p per gram of protein.
The cheapest wheys i have found per gram are Nutrisport 90+ protein 211 for 20KG and has 18KG protein= 1.17p per gram.

OoChadwickoO
01-01-2013, 06:00 AM
Ill stick with a bulk whey product, thanks for the products. I dislike tuna, and chicken will be incorporated to mix things up.

HILMAN76
01-01-2013, 06:17 AM
Ill stick with a bulk whey product, thanks for the products. I dislike tuna, and chicken will be incorporated to mix things up.

Don't forget beans, lentils and black beans are some good chit! Cheap, and they have fiber too.