PDA

View Full Version : Worst Article About Eating Out.



micheal0484
01-26-2012, 06:13 PM
All across the country tonight, Americans will be asking one important question: "What's for dinner?"

For an increasing number, the answer will be on a restaurant menu rather than in their kitchen, according to a report released late last year by Bank of America Merrill Lynch. Since mid-2009, consumers have been spending more and more of their paychecks -- now almost 4.5% -- on dining out. While spending on grocery items takes a bigger slice of those paychecks, it has remained basically flat over the same period.

The choice of whether to eat in or dine out may seem obvious, but for people still trying to recover from the Great Recession, it's often not that simple. A closer look at the financial and time pressures families are experiencing helps explain why.

Shopping and preparing meals takes time -- something people simply don't have these days. And if Americans do find a spare hour here or there, they're likely to dedicate it to work so they can earn a little extra income, writes Neil Dutta, an economist at Bank of America and co-author of the report.

On top of that, supermarket food prices are increasing at a staggering 6% a year, about 2.5 times as fast as the cost of restaurant meals, according to the report. It is becoming cheaper for consumers to dine out. "It's all about substitution, as prices at grocery stores rise, consumers will respond by making choices," says Dutta.

One of the biggest drivers behind the increased food costs is the rising price of commodities like wheat and corn. Grocery stores tend to pass on these price hikes directly to consumers. Restaurants too, have to deal with increasing commodity prices, but they are better able to offset them by buying in bulk and cutting back in other areas -- like wages. With youth unemployment hovering aroiund 24%, it's an unfortunate truth that restaurants are able to find younger workers who will do more for less.

To get a read on the relative value of dining out versus eating in, The Fiscal Times took a (virtual) trip to some large restaurant chains and compared the prices of meals there to the costs of preparing the same meals at home. Admittedly, our methodology was highly unscientific. After all, we're based in New York City. Further, we didn't go hunting for the best grocery deals and didn't factor in whether one meal or another would be healthier or friendlier to the environment. But that's part of the point -- eating right and finding the extra savings that could be had by comparison shopping come with money and time commitments many families can't afford.

***********************************************
The comparisons that follow at least offer some food for thought.

Outback Steakhouse
Meal: 10oz rib-eye dinner (includes soup, salad and asparagus)

Total price: $17.99

Grocery store: rib-eye, $9.55; soup, $2.99; bag salad, $3.99; asparagus, $3.99 a bunch

Total: $20.52

Winner: Outback
*********************************************
Olive Garden
Meal: seafood alfredo (unlimited salad and breadsticks).

Total price: $15.50

Grocery store: fresh shrimp, $5.33; scallops, $3.99; pasta, $1.99; bag salad, $3.99; breadsticks, $3.99

Total: $19.29

Winner: Olive Garden
*******************************************

Msn: http://money.msn.com/family-money/is-eating-out-cheaper-than-cooking-fiscaltimes.aspx
Fiscal Times: http://www.thefiscaltimes.com/Articles/2011/12/03/Why-Its-Cheaper-to-Dine-Out-Than-Eat-In.aspx#page1
Author: http://www.thefiscaltimes.com/Authors/B/Nick-Bhardwaj.aspx Twitter: @TFTBusiness


CLIFFS: Doesn't think of portion sizes.
Doesn't include a tip, if you're a tipper.
Doesn't think about how long a bag of salad last.
Thinks a bag of potatoes will only last one meal.

FitnessCPA
01-26-2012, 06:18 PM
Those comparisons are ridiculous. $3 for soup at home? I'm not going to eat a whole bag of salad, a bunch of asparagus, $2 worth of pasta (which is two full boxes), or $4 worth of store-bought breadsticks.

I could easily eat til I'm completely, 100% stuffed at home for like $5, and that's eating delicious food that I enjoy.

Most days I don't even eat $10 worth of food for the whole day.

mhovanes21
01-26-2012, 06:27 PM
Just another conspiracy to boost the economy. Anyone with HALF a brain would realize that they aren't going to eat $20 worth of food, by themselves, in one sitting.

Love how they also totally disregard calorie content of the prepared dishes...1 serving of that seafood alfredo from Olive Garden is nearly 1100 calories.