Bodybuilding.com Information Motivation Supplementation
in:

    The Worlds #1 Bodybuilding And Fitness Forum - Save Up To 50% Off Retail Prices In Our Bodybuilding.com Store!

Reply
Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    stay frosty tank03's Avatar
    Join Date: Feb 2004
    Age: 29
    Posts: 1,537
    Rep Power: 152
    tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) tank03 has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000)
    tank03 is offline

    Why does eating healthy cost so much?

    I'm 19 and I do my own shopping, and I've been noticeing that to eat healthy now, it cost for a lot of money. With $50 I could get regular foods that are not healthy or high in fat or whatever and it would last me a pretty long time. However, when I try to buy only healthy food, I come out the store with $50 spent and half the amount of groceries even if I had choosen otherwise...wtf!? For instance, bread: white $0.99 whole wheat: $1.99; regular cheese (individually sliced kind) $1.50 for like a 24 pack, fat free cheese $2.39 for 16 pack; sugar 5lb $1.89, splenda $6.48; lard or veggie oil $.99-$2, olive oil $2.50-$3 for a bottle that can hardly last 2 weeks. You get the picture. It can't be supply and demand, so what is it?
    R.I.P. Steve, thanks for the memories

    4-16-07

    "It is better to be hated for who you are than to be loved for who you are not"
    Reply With Quote

  2. #2
    Registered User No0b's Avatar
    Join Date: Jan 2004
    Location: U.S.
    Posts: 1,837
    Rep Power: 63
    No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000) No0b has a brilliant future. Third best rank! (+40000)
    No0b is offline
    I think eating like **** costs more.

    Most people spend about $10 a day on fast food. That's $70 a week.

    A box of cereal costs $4? That will last about 3 days since most poeple cannot stick to the serving size of 1/2-1/2 cup a day.
    Plus the millk.. another $3 for a gallon of that every couple of days...

    Besides the fact that when you buy non healthy food, it doesn't fill you up because it's empty calories. So you run out of it faster and have to buy more.

    I think I spend like $100-$200 a month on 'healthy' food because I'm cheap and know how to shop. Walmart for instance, cheap tuna, olive oil, eggs..etc
    Reply With Quote

  3. #3
    Registered User egoatdoor's Avatar
    Join Date: Jul 2003
    Location: Richmond, Virginia, United States
    Age: 55
    Stats: 5'5", 180 lbs
    Posts: 6,701
    BodyPoints: 13268
    Rep Power: 7778
    egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) egoatdoor has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000)
    Visit egoatdoor's BodySpace
    egoatdoor is online now
    My grocery bill runs over $300 a month and 85% of the foods are clean. Thats $10 a day. I may eat lunch out twice a month. Thats another $20 a month.

    Most of my co workers eat out 4, 5, 6 days a week including those pricey $30 Saturday night entree dinners with booze. When its all said and done, they're spending more than I am.

    Shop smart. Join a club like Sam's or BJs. You can buy meats,eggs and the like in bulk for a lot cheaper than at your supermarket.
    Reply With Quote

  4. #4
    Registered User BIGPHILL1984's Avatar
    Join Date: Jun 2004
    Age: 30
    Stats: 6'4", 290 lbs
    Posts: 683
    Rep Power: 20
    BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000) BIGPHILL1984 is a name known to all. (+5000)
    Visit BIGPHILL1984's BodySpace
    BIGPHILL1984 is offline
    You are right about the empty calories. It just seems like you are spending more because the quantity is less. But the quality fills you up more. For instance I am 20 and I am a student, today my total is around 7 dollars a day because I find some good deals. I buy chicken in bulk instead of chicken breasts. I bone them and take off the skin before i eat it. I pay .49-.59 a pound. I also buy whole wheat bread at bread outlets for 1.29 a loaf. I buy lunchmeat usually chicken breast or other lean kind for 2.99 a pound which goes for about 2-3 days. I buy FF milk for 4.89 for two gallons. So shop smart and ask around for good deals.
    eat right
    train right
    Do It Right
    Reply With Quote

  5. #5
    Member TGame's Avatar
    Join Date: May 2004
    Location: California
    Age: 29
    Posts: 37
    Rep Power: 0
    TGame is on a distinguished road. (+10)
    TGame is offline
    Sadly, my family spends over $100 a week on food. Expensive but worth it in my opinion.
    Reply With Quote

  6. #6
    Shades of Gray John AK's Avatar
    Join Date: Dec 2002
    Posts: 243
    Rep Power: 12
    John AK is on a distinguished road. (+10)
    John AK is offline
    Eating healthy is less expensive than eating ****. I'm 20 and rent a home with my three housemates. I can feed myself for 2 weeks on $60 of groceries. Guess how? You have to cook.

    Vegetables, Fruits, Meats...buy them raw, and prepare your own food. Buy the store-brand milk and cottage cheese - it's the same stuff. Look for specials, such as buy 1 get 1 free deals, and take advantage of them...

    Sign up for whatever food stores MVP/Greenbard/Discount Card thing is...it WILL save you money...

    Items I buy almost every trip to the grocery store include the following:

    Raw Carrots
    Raw Celery
    Tomatoes
    Lettuce
    Bananas
    Apples
    Orange Juice
    Skin Milk
    Fat Free Cottage Cheese (watch the sodium)
    Cold Cut Turkey Breasts (watch the sodium)
    Whole Wheat Bread
    Cheese (8oz block, usually 2 of them)
    Generic "Cheerios"
    Chunk Tuna in water
    Unsalted Saltine Crackers
    Eggs
    Baked Beans (AWESOME source of both protein and carbs...)
    Canned Green Beans (sodium)
    Canned Fruits (Peaches, Pineapple, Fruit Cocktail are favorites)
    Whole Wheat Pasta
    Rice
    Chicken Breast (Frozen)


    You can make numerous combinations of healthy meals with this.

    For example, take Tuna, Carrots, Celery, and a bit of low fat mayo and make a tuna salad sandwich.

    Or take some lettuce, tomatoes, cheese, carrots, and cold cut turkey breast and make a nice chef's salad.

    Or take the cold cuts, lettuce, tomatoe, cheese, whole wheat bread, and make a turkey sandwich.

    Or cook up some whole wheat pasta, a turkey breast, and a salad...

    For breakfast, scrambeled egg whites with some peaches and cottage cheese, OJ to drink....

    Or try whole wheat toast with peanut butter, a glass of skim milk, and a banana...

    It's all about buying foods that work pretty interchangably with each other, so you always have options. But as evidenced here, with a bit of planning, it can be done.
    5'10"
    160 lbs

    Bench 210x1
    Squat 315x1
    Deadlift 350x1
    Total 875

    Don't need no straps, no supplements,
    no chalk, no gloves, no goddam juice.
    Real men lift and eat, period.
    Form is life.
    Reply With Quote

  7. #7
    Message Board King LordNeon's Avatar
    Join Date: Jun 2002
    Age: 35
    Posts: 1,013
    Rep Power: 14
    LordNeon is on a distinguished road. (+10)
    Visit LordNeon's BodySpace
    LordNeon is offline
    I think there are two primary reasons:

    - The law of diminishing returns. Because there is more demand for unhealthier foods with refined flours, sugars, etc. more is produced, and the cost of production per unit actually goes down when more is being produced. Ergo, they can charge less.

    - A lot of the less healthy foods have been produced so as to maximize shelf life, so they last longer and can stay on shelves longer. Fresh, perishable stuff is more expensive.
    "I don�t think our troops ought to be used for what�s called nation building." - G.W. Bush, 10/11/2000

    "But I subscribe to the law of contrary public opinion. If everyone thinks one thing, then I say bet the other way." - Ricky Roma, from "Glengarry Glen Ross"
    Reply With Quote

  8. #8
    ALLMAX NUTRITION Sixpack's Avatar
    Join Date: Nov 2001
    Location: The Desert
    Stats: 185 lbs
    Posts: 23,931
    BodyPoints: 27406
    Rep Power: 22136
    Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000)
    Visit Sixpack's BodySpace
    Sixpack is offline
    There is less of a demand to eat healthy once people start eating better prices hopefully will drop but I don't see it
    Sixpack
    ALLMAX NUTRITION REP

    ALLMAX Nutrition, Inc.
    SCIENCE - INNOVATION - QUALITY - RESULTS
    http://www.bodybuilding.com/store/all/all.htm

    Disclaimer: All forum or bulletin board posts are solely the opinion of myself and do not necessarily reflect the views of ALLMAX
    Reply With Quote

  9. #9
    ALLMAX NUTRITION Sixpack's Avatar
    Join Date: Nov 2001
    Location: The Desert
    Stats: 185 lbs
    Posts: 23,931
    BodyPoints: 27406
    Rep Power: 22136
    Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000) Sixpack has reached the pinnacle! Best possible rank! (+1000000)
    Visit Sixpack's BodySpace
    Sixpack is offline
    Well when there is more of a demand to eat better more people will buy health food and hopefully prices will drop, hell why do u think proccessed foods , boxed foods, candy, soda is so cheap.
    Sixpack
    ALLMAX NUTRITION REP

    ALLMAX Nutrition, Inc.
    SCIENCE - INNOVATION - QUALITY - RESULTS
    http://www.bodybuilding.com/store/all/all.htm

    Disclaimer: All forum or bulletin board posts are solely the opinion of myself and do not necessarily reflect the views of ALLMAX
    Reply With Quote

  10. #10
    Registered User M.Bison's Avatar
    Join Date: Nov 2003
    Stats: 10'10", 500 lbs
    Posts: 2,036
    BodyPoints: 3619
    Rep Power: 0
    M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank) M.Bison is the lowest scum of the boards. (Worst Rank)
    Visit M.Bison's BodySpace
    M.Bison is offline
    i dont mess about when it comes to tuna =0

    i only have the best!
    Reply With Quote

  11. #11
    Registered User CPizzle's Avatar
    Join Date: Mar 2003
    Age: 32
    Posts: 257
    BodyPoints: 757
    Rep Power: 12
    CPizzle is on a distinguished road. (+10)
    Visit CPizzle's BodySpace
    CPizzle is offline
    Eating clean, high protein outside of whey powder is expensive. If you can get 300g of protein from whole foods under $10-15, more power to ya.
    CPizzle
    Reply With Quote

  12. #12
    Лифт Ласт Лалз Brosef's Avatar
    Join Date: Feb 2004
    Location: Texas, United States
    Age: 28
    Stats: 6'4", 225 lbs
    Posts: 1,380
    BodyPoints: 2577
    Rep Power: 865
    Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) Brosef has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000)
    Visit Brosef's BodySpace
    Brosef is offline
    But take into consideration that nowadays a lot of unhealthy people spend a serious amount of money on Atkins approved low carb stuff.
    Reply With Quote

  13. #13
    Ain't nuttin but a peanut bigredlemon's Avatar
    Join Date: Jul 2004
    Posts: 941
    Rep Power: 24
    bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000) bigredlemon is a splendid one to behold. (+10000)
    bigredlemon is offline
    Originally posted by CPizzle
    Eating clean, high protein outside of whey powder is expensive. If you can get 300g of protein from whole foods under $10-15, more power to ya.
    word.

    from meat, protein is about 20%. So 300g of protein = 1.5 kg of meat. At $15-$20 a kilo, one day's meat will cost $26. That's $780 on meat alone -- enough to lease quite a few nice cars.

    This is in canadian dollars though. I'm not sure how much meat costs in the US but I presume about the same?
    Reply With Quote

  14. #14
    Peanut Butter-muncher taffer's Avatar
    Join Date: Dec 2003
    Location: Australia
    Age: 29
    Stats: 6'4"
    Posts: 5,073
    BodyPoints: 3
    Rep Power: 505
    taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000) taffer has a reputation beyond repute. Second best rank possible! (+100000)
    Visit taffer's BodySpace
    taffer is offline
    if you are living an unhealthy life style, but are still lean, its probly because you are eating small amounts of bad, calorie dense foods, this is why it seems so cheap
    if you were to eat 6 meals a day of doughnuts, or pizza, it would get alot more expensive, you would also get very fat
    either way your setting yourself up for diabities and other health problems later in life, i think its worth the extra money!
    Reply With Quote

Reply

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

Home Store Products Careers Help Contact Us Terms of Use Checkout